info@relaxhudba.cz

+420 739 598 094

Chorobná žárlivost mi v minulosti zničila několik vztahů a způsobila v některých vztazích poměrně zásadní toxické prostředí.

Neustále jsem žil v nejistotě, strachu, stresu a úzkosti z toho, že se něco stane nebo může stát.

To roztrhalo důvěru v každém vztahu na malinké kousky.

Měl jsem pocit, že musím být neustále na pozoru, abych předešel jakémukoli zklamání, zradě nebo nevěře.

To mi jak jinak bránilo žít svůj život naplno a budovat svůj vysněný životní styl, kariéru, cíle i zdravý vztah.

Místo toho jsem se neustále zaměřoval na hledání problémů tam, kde žádné nebyly.

Jak frustrující a vyčerpávající to bylo.

Vše vedlo k tomu, že jsem své partnerky kontroloval, utlačoval a snažil se ovládat každý aspekt jejich života.

Tím jsem ale jen více poškozoval sám sebe. Nakonec to vedlo k tomu, že se u mě rozjela deprese a já se pokusil o sebevraždu.

V tomto článku se zaměříme na chorobnou žárlivost a konkrétně na to, jak ji poznat, jak se projevuje v praxi, co ji způsobuje a jak se jí můžeš zbavit jednou provždy.

Budu s tebou sdílet své zkušenosti ze své celostní koučovací praxe s klienty, kde právě žárlivost řešíme jako nejčastější problém ve vztazích. Také se s tebou podělím o mé osobní zkušenosti a poznatky ze života, kdy jsem si sám patologickou žárlivostí prošel.

Kdo jiný by mohl lépe pochopit chorobnou žárlivost než ten, kdo se kvůli ní vydal na 15 km pěší cestu uprostřed noci za svou partnerkou, aby ji zkontroloval a udělal scénu…

I přesto, že jsem druhý den musel jít do práce.

Absolvoval jsem mnoho terapií, a přesto mi žárlivost zničila několik dalších vztahů, způsobila mnoho stresu a úzkosti.

Nakonec se mi podařilo tohoto démona vyhnat z těla a najít svůj vnitřní klid.

Pochopil jsem žárlivost na základě své osobní zkušenosti a díky dalším zkušenostem mých klientů a práci s nimi se mi povedlo vytvořit jednoduchý systém, jak překonat žárlivost.

Na první pohled se to může zdát jako složitý neřešitelný problém. Ale pokud máš správné nástroje, vedení a strategii krok za krokem, zvládneš to i ty.

Co je chorobná žárlivost?

Chorobná žárlivost je také známá pod termínem patologická žárlivost a představuje emoční stav, v němž žárlivý člověk pociťuje iracionální strach z toho, že mu je jeho partner nevěrný.

Chorobně žárlivý člověk projevuje nadměrnou a nepřiměřenou, až přehnanou žárlivost v rámci svého vztahu.

Toto chování je často nespravedlivé a založené na iracionálních nebo nepodložených podezřeních.

Takový člověk žije neustále ve stresu a úzkosti, která způsobuje myšlenky na to, že jeho partnerka je mu nevěrná nebo projevuje zájem o jiné osoby. A to i přesto, že neexistují žádné důkazy k potvrzení těchto podezření.

Tato osoba je neustále ve stavu přežití a zkoumá hrozby a nebezpečí, které mohou ohrozit její vztah.

Pro organismus a tělo je to velice unavující a postupně to vede k vyčerpání. To se může projevovat různě, od podrážděnosti, únavy, stresu přes příznaky úzkosti až po nespavost a fyzické příznaky.

Studie z roku 2020 provedená na heterosexuálních vztazích zjistila, že muži mají tendenci pociťovat žárlivost na dominanci třetí strany a více se obávají sexuální nevěry, zatímco ženy mají tendenci pociťovat žárlivost na atraktivitu třetí strany a více se obávají emocionální nevěry.

Ironie žárlivosti, kterou si většina neuvědomuje

Největší ironií není, že se takový člověk bojí ztráty, nevěry, zklamání nebo zrady.

Ale fakt, že investuje všechnu svou energii, aby měl naprostou kontrolu nad svým partnerem i vztahem a tím takový člověk ztrácí sám sebe i svůj život.

Já si tím před několika lety sám prošel a moc dobře vím, jaké to je investovat všechnu energii do vztahu a přijít o svůj život.

Postupně jsem přišel o své zájmy, koníčky, cíle i svou individuální autenticitu na úkor partnerky a vztahu.

Neustálou kontrolou partnerky a ujišťováním, že je všechno v pořádku, jsem začal zanedbávat své osobní zájmy, cíle a přátelství, rodinu a vztahy mimo partnerku.

Největší ironií na tom všem bylo, že čím více jsem byl fixován na svou partnerku a vztah, tím více jsem byl osamělý a izolovaný.

Ve výsledku jsem postupně ztratil kontakt s tím, kdo jsem, a hlavně co mě dělá šťastným mimo můj vztah.

To, co mě a celý můj život definovalo, byl můj vztah a moje role v něm.

Pokud víš, o čem mluvím a máš s tím osobní zkušenosti, asi si dovedeš představit, jaký to mělo vliv na mé sebevědomí.

Doslova to moje sebevědomí roztříštilo na třísky. Byl jsem po rozchodu zlomený a ztracený.

Rozchodem se u mě rozjela deprese a já se pokusil o sebevraždu. To u mě odstartovalo cestu ke změně, která mi změnila život a pořád po této cestě kráčím i dnes a neustále mě obohacuje.

Připoutanost (závislost na partnerovi) vše ještě zhoršuje.

U mě bylo všechno ještě umocněno závislostí na partnerkách a obecně na druhých lidech.

Hledal jsem neustále potvrzení o své hodnotě i svém vzhledu u druhých. Potřeboval jsem ujištění, že mě partnerka miluje, přijímá a je se mnou spokojená a že je všechno v pořádku.

Kdykoliv se objevil nějaký problém, změnilo se chování mé partnerky nebo nebylo všechno úplně v pořádku, začal jsem pociťovat strach, stres, úzkost a reagoval jsem nepřiměřeně, což narušovalo důvěru ve vztahu a způsobovalo další konflikty a hádky.

Zašlo to až tak daleko, že jsem se naučil žít prakticky neustále ve stavu přežití – chronický stres, strach a úzkost (reakce boj nebo útěk), kde, jak už možná víš, mozek neustále vyhledává hrozby a nebezpečí a tělo na ně reaguje.

Více si o tom, jak se mění mozek i nervový systém vlivem traumatu a chronického stresu, můžeš přečíst v našem článku, kde to rozebíráme podrobně.

Čím déle v tomto stavu žiješ, tím více hrozeb a nebezpečí tvůj mozek nachází a vše se postupně zhoršuje a vidíš je i tam, kde žádné nejsou až se můžeš ocitnout v paranoidní žárlivosti.

V tomto stavu už nevíš, čemu věřit a co je skutečné nebo je to jen projekce tvé mysli, domněnek a katastrofizace – nejhorších možných scénářů, které tvůj mozek (mysl) nabízí.

To byl můj příběh, respektive moje zkušenosti s chorobnou žárlivostí.

Není to jen můj příběh, ale častý problém mnoha mých klientů. Rovněž to potvrzuje výzkum, že vysoká míra vzájemné i jednostranné závislosti ve vztahu může zvýšit riziko žárlivosti.

Abys pochopil, jak zoufalý jsem tehdy byl, musíš vědět, že jsem se kvůli ní vydal na 15 km pěší cestu uprostřed noci za svou partnerkou, abych ji zkontroloval a udělal scénu…

15 km tam a 15 km zpět. Autobus v noci nejezdil a já musel jít pěšky.

I přesto, že jsem druhý den musel jít do práce.

Ano, takový magor jsem tehdy byl. Ale o to více mě to pak nakoplo ke změně.

Absolvoval jsem mnoho terapií, a přesto mi žárlivost zničila několik dalších vztahů, způsobila mnoho stresu a úzkosti.

Nakonec se mi podařilo tohoto démona vyhnat z těla a najít svůj vnitřní klid.

Pochopil jsem žárlivost na základě své osobní zkušenosti a vytvořil jednoduchý systém, jak překonat žárlivost.

Díky dalším zkušenostem ze své praxe s klienty a práci s nimi se mi povedlo celý systém zjednodušit a zefektivnit.

signaly-emocni-zavislosti-na-partnerovi-infografika

Žárlivost vs. chorobná žárlivost

Telefonáty uprostřed noci, sledování každého kroku, nekonečné pátrání po „důkazech“ – to vše vytváří toxické prostředí a způsobuje destruktivní chování, které ničí nejen tvůj vztah, ale i duševní zdraví tebe i tvého partnera.

Je to spirála, z níž je těžké uniknout, čím více se to snažíš kontrolovat, tím více tě to unavuje, vyčerpává, způsobuje stres a úzkost. Nakonec tě to stejně ovládne, i když se snažíš sebevíc.

Jediná cesta, jak to zastavit, je mít naprosto 100% kontrolu nad svou partnerkou a tím, co, kdy, s kým a kde dělá.

Ale to vytváří vězení, ve kterém dříve nebo později nebude chtít zůstat nikdo. Tohle není vztah založený na lásce, svobodě, důvěře, respektu a toleranci. Tohle je opak lásky a dokonalý recept na toxický vztah, který je odsouzen ke konci.

Ať už tím, že končí rozchodem, nevěrou, násilím, vězením nebo někdy i hůře vraždou.

Takto by se dala definovat chorobná žárlivost. A takto skončit předpokládám asi nechceš, že?

Normální žárlivost je běžnou lidskou emocí, kterou zažije téměř každý z nás v určitém okamžiku života.

Je to pocit, který může vzniknout, když vnímáš hrozbu směrem k něčemu, co považuješ za své, nebo když máš strach ze ztráty pozornosti nebo lásky od někoho, na kom ti záleží.

Tato emoční reakce může být v mírné formě zcela normální, protože nám napomáhá identifikovat naše hodnoty a potřeby ve vztahu a pracovat s nimi.

Jinými slovy nám ukazuje směr a vede nás k sebepoznání a následnému růstu, pokud k ní správně přistupujeme.

Na druhou stranu chorobná žárlivost je mnohem intenzivnější a iracionální.

Člověk, který se potýká s chorobnou žárlivostí, pociťuje extrémní, neustálé a často nepodložený strach, stres a úzkost ze zrady nebo nevěry svého partnera.

Tato forma žárlivosti vytváří nezdravé, obsedantní chování, jako je neustálé kontrolování volání, narušování soukromí, vyhledávání důkazů nevěry, izolování nebo dokonce verbální a fyzické útoky.

Hlavní rozdíly

Hlavní rozdíly mezi normální a chorobnou žárlivostí tedy spočívají v intenzitě, racionalitě a dopadech na vztah.

 • Intenzita: Chorobná žárlivost je mnohem intenzivnější a častější než ta normální.
 • Racionalita: Zatímco normální žárlivost má většinou nějaký racionální základ, chorobná žárlivost je často zcela iracionální a nemá pevný důkaz. Jde o vytváření domnělých hrozeb vlivem domněnek a katastrofizace (vidíš téměř vždy nejhorší možné scénáře i v běžných situacích), způsobené chorobným strachem ze ztráty nebo opuštění, nejistoty a nízkého sebevědomí.
 • Dopad na vztah: Normální žárlivost obvykle nezasahuje destruktivně do vztahu a dá se řešit správnou komunikací. Chorobná žárlivost ale způsobuje vážné narušení vztahu a způsobuje utrpení oběma partnerům. Vytváří toxický vztah a mimo to se chorobná žárlivost nedá řešit komunikací. Zde je potřeba spolupráce s někým, kdo tě povede krok za krokem.

Někdy může být opravdu těžké rozpoznat, kdy žárlivost překračuje hranice normálu a stává se problémem, který vyžaduje odbornou pomoc.

Podle výzkumu z roku 2022 mohou nejistoty ve vztahu vznikat, když jeden z partnerů nedůvěřuje sám sobě a cítí se nedostatečný pro partnerovu lásku a pozornost. Jinými slovy má problém s nízkým sebevědomím.

Pocit ohrožení, ať už skutečný nebo domnělý, jako je například nevěra, může rovněž vyvolat žárlivost a nejistotu. Podobně může nejistotu způsobit i ztráta blízkosti a intimity nebo neschopnost plně rozvíjet vztah.

Zvládnu to sám?

Jelikož je chorobná žárlivost často zakořeněná v hlubších emocionálních problémech, jako jsou trauma z minulosti, nízké sebevědomí a nejistoty nebo nezpracované konflikty, samostatná práce na těchto aspektech bez správného vedení a systému je příliš náročná.

Rádi ti poskytneme pomoc, vedení a systém, který tě naučí nejen nástroje a techniky, jak tyto problémy řešit, ale také bezpečné prostředí pro jejich zpracování a především převedení do praxe reálného života.

Pokud jsi se rozhodl řešit problém chorobné žárlivosti a hledáš účinný způsob, jak toho dosáhnout, nabízíme ti možnost zapojit se do našeho kombinovaného online kurzu zaměřeného na všechny aspekty žárlivosti. Nebo využij mého individuálního koučinku, kde se ti budu věnovat osobně přímo na míru pro tebe a tvé potřeby.

Kombinuji své osobní zkušenosti, protože jsem se zbavil chorobné žárlivosti a závislosti na partnerkách, ale také zkušenosti z praxe se svými klienty, kteří se potýkali s různými problémy, variacemi a intenzitou těchto problémů.

Naše formy spolupráce jsou navrženy tak, aby poskytovaly komplexní přístup k řešení žárlivosti, zahrnující práci na sebevědomí, emoční inteligenci a koherenci, zpracování traumat i minulosti a vztahových dovednostech.

Projevy chorobné žárlivosti

Příznaky žárlivosti, i té chorobné, se mohou různit. Vše závisí na příčinách žárlivosti, dynamice vztahu a dalších faktorech.

Mezi nejběžnější projevy chorobné žárlivosti u člověka patří následující:

 • Neustále chce mít dohled a kontrolu
 • Potřebuje se nadměrně ujišťovat
 • Je citlivý na změny v chování partnera
 • Časté emocionální výbuchy
 • Obviňování
 • Manipulativní chování
 • Potřeba a pocit vlastnictví
 • Snaha izolovat partnera
 • Kritizuje vzhled partnera
 • Snaží se shazovat sebevědomí svého partnera
 • Má problém s minulostí partnera a jeho bývalými partnery
 • Snižuje a kritizuje přátele nebo kolegy svého partnera
 • Negativní reakce na čas strávený odděleně
 • Násilí
 • Neustálé, vtíravé myšlenky na partnerovu loajalitu
 • Nadměrně sleduje aktivity, interakce partnera i ostatních jeho přátel nebo kolegů
 • Neustále poměřuje svůj vlastní úspěch, vzhled nebo schopnosti s těmi druhými
 • Negativní reakce, zlost, vztek, naštvaní se, pokud chce jeho partner trávit čas s jinými lidmi
 • Snaha ovládat činy a chování druhých, například co nosí, kam jdou nebo s kým jdou
 • Nepřátelské a agresivní chování, jako jsou konfrontace, verbální útoky nebo dokonce fyzické násilí s cílem ovládnout partnera nebo ostatní
 • Obviňování a přesměrování příčiny svého žárlivého chování na ostatní

Já vím, je jich opravdu hodně. Dokonce to neznamená, že musíš mít všechny nebo většinu z nich, abys měl problém s chorobnou žárlivostí. Stačí se identifikovat jen s pár příznaky a znamená to, že je u tebe problém, který bys měl řešit.

V opačném případě to povede k toxickému vztahu, negativně to ovlivní tvé sebevědomí i duševní pohodu a rovněž i tvého partnera.

Přeci nechceš, aby tvůj partner s tebou byl proto, že musí, ale proto, že chce a sám si svobodně vybral, že chce strávit život po tvém boku.

chorobna-zarlivost-projevy-a-priznaky-infografika

Příčiny rozvoje chorobné žárlivosti

Pojďme se podívat na některé faktory, které mohou přispět nebo potenciálně způsobit rozvoj patologické žárlivosti:

 • Trauma z dětství a negativní prostředí při výchově, jako je emocionální zanedbávání, nedostatek lásky, zneužívání, chladní a nedostupní rodiče nebo vyrůstání v častých konfliktech a nestabilitě.
 • Nezpracované trauma nebo zrada v minulých vztazích, jako je například nevěra nebo zrada blízkého člověka.
 • Vztahové faktory, jako je vzdálenost, nevěra nebo nedostatek emocionální intimity.
 • Pocit nejistoty a nízké sebevědomí, protože člověk s nízkým sebevědomím bude mít větší potřebu kontroly nad partnerem, což může vyústit v patologickou žárlivost, jelikož má strach ze ztráty vztahu, který vnímá jako zdroj své vlastní hodnoty.
 • Osobnostní rysy, jako je impulzivita, agresivita nebo nízká emoční stabilita, mohou mít tendenci zhoršovat sklony k žárlivému chování, protože tyto vlastnosti ovlivňují způsob, jakým člověk řeší konflikty nebo stres.
 • Sledování pornografie a sociální sítě, kde dochází k neustálému srovnávání se s jinými lidmi, může vytvářet nerealistická očekávání a pocity nedostatečnosti, které mohou vyvolat nebo posílit žárlivé chování.

Studie potvrzuje, že žárlivost je spojená s nízkým sebevědomím.

Výzkum z roku 2009 prokazuje, že Facebook, pornografie a další sociální sítě způsobují žárlivost a obecně další problémy, které k tomuto chování přispívají.

Vědci potvrzují, že čím déle člověk tráví času na sociálních sítích a také sledováním pornografie, tím více se jeho žárlivost prohlubuje a zintenzivňuje.

Mimo to sociální sítě způsobují problémy s nízkým sebevědomím, srovnáváním, závistí a dalšími emočními problémy, které opět vedou jak jinak k žárlivému chování.

Existuje celá řada dalších příčin a faktorů, které způsobují nebo posilují žárlivé chování.

Mezi ty nejčastější patří:

 • Nejistota
 • Nízké sebevědomí
 • Nevyřešené trauma a minulé zkušenosti
 • Strach z opuštění, ze samoty nebo ze ztráty
 • Srovnávání se
 • Nedostatek důvěry ve vztahu
 • Špatná komunikace
 • Přejaté vzorce myšlení a chování
 • Negativní přesvědčení, často genderové
 • Nerealistická očekávání
 • Obranný mechanismus
 • Povrchový vztah, který není založený na žádných hlubších hodnotách a společném budování
 • Připoutanost – závislost na partnerovi.

To vše jsou faktory, se kterými se dá krásně pracovat a postupně je změnit, vyřešit či odstranit. Mám s tím bohaté zkušenosti a vím, že je to naprosto možné.

Jak chorobná žárlivost ovlivňuje duševní zdraví?

Ať si to přiznáváš nebo ne, všechno to má negativní důsledky na tvé sebevědomí i tvou duševní pohodu a zdraví.

A nejde jen o tebe, ale také to negativně ovlivňuje tvého partnera a to mnohem více, než si myslíš.

Postupně a pomalinku to narušuje tvé štěstí a spokojenost ve vztahu i mimo něj.

Vyčerpává tě to, omezuje a brání ti to soustředit se na sebe, své cíle, zájmy, koníčky, kariéru, svůj osobní rozvoj, protože pořád řešíš partnerku a vztah.

Mezi nejběžnější negativní důsledky na duševní zdraví patří:

 • Přetrvávající pocity úzkosti, strachu a nejistoty
 • Potíže s pozorností, soustředěním a zaměřením na úkoly
 • Poruchy spánku a nespavost
 • Změny chuti k jídlu a stravovacích návyků, včetně změny v hmotnosti
 • Sociální izolace a odtažitost od přátel a rodiny
 • Potíže s důvěrou a navazováním blízkých vztahů
 • Nízké sebevědomí
 • Změny nálad, jako jsou náhlé změny emocionálních stavů, od smutku a zoufalství po hněv a nepřátelství
 • Zneužívání návykových látek a jiné formy sebedestruktivního chování
 • A mnoho dalšího…

Zamysli se, zda stojí za to si tímto způsobem zbytečně poškozovat svůj život, vztah a ubližovat svému partnerovi.

Jak se zbavit chorobné žárlivosti

Léčba chorobné žárlivosti je zaměřena na budování skutečné vnitřní hodnoty a sebevědomí.

Tím nemyslím nějaké trapné tipy na internetu, jak posílit sebevědomí, protože ty ve skutečnosti fungují jen chvilkově, ale jako recept na dlouhodobý úspěch je to naprostá katastrofa.

Důležité je si osvojit a naučit se v praxi používat klíčové vztahové dovednosti, které vychází vždy ze zdravého sebevědomí, asertivity a emoční inteligence, nebo ještě lépe emoční koherence – schopnost správně řídit své emoce a pocity, včetně správné regulace nervového systému.

Jak se chceš naučit upřímně otevřeně komunikovat o svých pocitech a potřebách, když nedokážeš pochopit své vlastní emoce a také je efektivně zpracovávat?

Jak chceš mít zdravé hranice, naučit se říkat ne, postavit se na první místo a být v komunikaci asertivní a naučit se „vyjednávat“, když nemáš zdravé sebevědomí a máš problém v oblasti sebelásky?

Jak se chceš naučit řešit konflikty a problémy ve vztahu bez zbytečných hádek, obviňování, nátlaku, manipulace, když nedokážeš opět pochopit a zvládat své emoce, ale také do hry vstupují tvé problémy se sebevědomím a sebeláskou, které ovlivňují a vytváří tvou nejistotu, způsobují strach ze samoty, opuštění, ztráty nebo zrady?

Jak může tvůj vztah prosperovat, když sis vytvořil obranné mechanismy, které tě mají chránit před emoční bolestí z minulosti – nevyřešené trauma z dřívějších vztahů, dětství nebo obojí?

Jak může tvůj vztah růst, když si partnera těmito obrannými mechanismy držíš nevědomě od těla a jsi vůči němu citově i emočně uzavřený?

Jak může takový vztah být zdravý, když zde není důvěra, chybí hluboká intimita a převládá neustálá nejistota?

Možná je čas se nad tím zamyslet.

Léčba chorobné žárlivosti

Klíčové prvky, na které by ses měl zaměřit, pokud chceš překonat chorobnou žárlivost jednou provždy:

 • Budovat skutečnou vnitřní hodnotu a sebevědomí.
 • Vyřešit a zpracovat traumata z minulosti (dětství i dřívější vztahy).
 • Zaměřit se na budování sebelásky a zdravého vztahu k sobě.
 • Uzdravit svou minulost, jako je odpuštění, změnit své přesvědčení a přejaté vzorce chování a myšlení.
 • Emoční inteligence a schopnost chápat, řídit a zvládat své emoce a pocity.
 • Emoční koherence, což je emoční inteligence + schopnost regulovat správně svůj nervový systém.
 • Učit se klíčové vztahové dovednosti, jako je asertivní, upřímná a otevřená komunikace, schopnost řešit problémy a konflikty ve vztahu, budovat důvěru, respekt a další důležité prvky zdravého vztahu.
 • A mnoho dalšího…

Všemi zmíněnými aspekty i mnoha dalšími tě provedeme krok po krůčku a naučíš se je aplikovat do praxe – reálného života.

Pokud chceš žárlivost řešit rovnou a chceš systém, který pomohl mě překonat chorobnou žárlivost a mnoha mým klientům, máme pro tebe řešení.

Připoj se do našeho kombinovaného online kurzu zaměřeného na všechny aspekty žárlivosti, který tě provede krok za krokem celým procesem. Vše s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

Nebo můžeš využít mého individuálního koučinku, kde se ti budu věnovat osobně přímo na míru pro tebe a tvé potřeby.

Pokud tě toto téma zajímá nebo s ním máš problém, narušuje tvůj život i vztah a chceš více informací, doporučujeme ti navazující článek, jak se zbavit žárlivosti krok za krokem.

Zaměřujeme se na jednotlivé kroky, které jsou klíčové pro překonání žárlivosti jednou provždy.

lecba-chorobne-zarlivosti

Online kurz zaměřený na žárlivost

Online kurz zaměřený na všechny aspekty žárlivosti, který tě vede krok za krokem. Získej kontrolu nad svou myslí i emocemi a vybuduj si zdravé sebevědomí. Nauč se pracovat se stresem a úzkostí a vyřeš všechny příčiny, traumata, potlačené emoce a souvislosti, které ti brání žít svobodně bez žárlivosti a pocitu nejistoty. Vše s celoživotními aktualizacemi i přístupem.

Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut a kouč

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky Cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní případové studie a výzkumy z oblasti duševního zdraví, které sdílí zde na webu.
2 komentáøù
 1. Tom

  Moc povedený článek, který plně vystihuje celou problematiku. Prakticky je to pro mě mnohem náročnější, než jsem si myslel. Asi je jedna věc znát vše okolo teoreticky, ale prakticky to už je jiná. Díky za článek, hodně mě nakopnul něco se sebou dělat.

  Odpovědět
  • Jiří Čapovec

   Ahoj Tome, moc děkuji za tvou zpětnou vazbu a tvůj komentář. Úplně ti rozumím. Teorie je jedna věc, ale přenést to do praxe může být opravdu náročné. Sám jsem si tím prošel a vím, že to vyžaduje hodně trpělivosti a úsilí. Mít informace je jedna věc, ale mnohem důležitější je mít systém, který tě vede krok po kroku k vyřešení, a to je to, co děláme. Pomáháme lidem integrovat systém se strategii do reálného života k praktickému využití těchto dovednosti, aby dosáhli svých cílů.

   Je skvělé, že tě článek motivoval udělat něco pro sebe. To je už velký krok vpřed. Pamatuj, že každý malý krůček tímto směrem je úspěch. Držím ti palce a pokud budeš potřebovat další podporu nebo radu, jsem tu pro tebe.

   S pozdravem,
   Jirka 🙂

   Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares