Existuje tolik různých tipů a triků, jak si vybudovat sebevědomí, ale ne vždy fungují a nějak nás nechávají přemýšlet, zda lze dosáhnout lepších výsledků.
Podvědomí je mocný nástroj, který máme, který řídí naše životy pod povrchem.
- 40 % akcí, které každý den děláme, jsou návyky, které jsme si vytvořili v minulosti.
- 95 % našich myšlenek, pocitů, emocí a přesvědčení je podvědomých.
To znamená, že naše podvědomí ovládá většinu naší reality a náš život je většinu času automatický!
Tvé podvědomí má na starosti:
- Přijímání pravidel vytvořených ve vědomé mysli
- Vytvořit z nich zákony, které se budou opakovat, dokud se tyto zákony nezmění.
Tento proces máme plně pod kontrolou.
Podvědomí je naprogramováno do konce ještě před tím, než naše dětství skončí, a většinu tohoto programování (zákony, které diktují život, který prožíváme) nám dali naši rodiče, učitelé ve škole, televize a tak dále.
Poslední bod, který musím říci, je, že ty i já jsme naprogramováni prostřednictvím autoritativních postav, opakování a traumat.
Věci jako opakované fráze, které jsi slyšel od svého dětství, zneužívání, špatná vychová, šikana a přesvědčení autorit (rodiče, učitel…), to vše hraje roli při utváření tvého podvědomí. Možná to nebylo ideální programování, které ti přineslo problémy s nízkým sebevědomím a sebehodnotou, protože naši rodiče nejsou géniové a nejsou dokonalí (i když je milujeme). Jak již bylo řečeno i když program, který nám poskytli, byl relevantní tehdy, nemusí být nyní.
Pokud máš v plánu začít s přeprogramováním, aby jsi dosáhl potřebných změn ve svém životě a hledáš cestu, jak si zvýšit sebevědomí, tak neváhej číst až do konce, protože na tebe čekají skutečné nadupané informace a možnosti.
Co je to sebevědomí?
Sebevědomí je postoj k sobě a svým dovednostem a schopnostem. Znamená to, že přijímáme a důvěřujeme sami sobě a máme pocit kontroly ve svém životě. Dobře známe své silné a slabé stránky a máme na sebe pozitivní pohled. Stanovujeme si realistická očekávání a cíle, asertivně komunikujeme a umíte zvládat kritiku.
Sebevědomí je soubor vnímání, hodnocení a ocenění, které jedinec má ohledně sebe sama nebo činností, které vykonává. To se může zaměřit na celou naši osobu, na naše dovednosti, povahu, osobnosti rysy nebo na náš tělesný vzhled a další. Jde o hodnocení, které si běžně vytváříme a na jeho základě se identifikujeme a proto se stává součásti naši osobnosti a ovládá každý aspekt našeho života.
Všichni lidé mají mentální projekci toho, kdo jsou, jak vypadají, v čem jsou dobří a špatní a jak je ostatní vnímají. Ať už je tato projekce, kterou jsme si o sobě vytvořili, pravdivá nebo ne, pravdou je, že se formuje během dětství a spočívá na něm náš vztah k sobě samým – naše sebevědomí a sebeláska.
Na druhou stranu nízké sebevědomí může způsobit, že se budeme cítit plní pochybností vůči sobě, budeme pasivní a submisivní nebo budeme mít potíže s důvěrou k druhým. Můžeme se cítit méněcenní, nemilovaní nebo citliví na kritiku. Pocit jistoty v sebe může záviset na situaci. Můžeme se například cítit velmi sebevědomě v některých oblastech, jako je například práce a zaměstnaní, ale postrádat důvěru a sebevědomí v jiných oblastech, jako jsou vztahy.
Jak posílit sebevědomí
Sebevědomí a sebeúcta je klíčovou hodnotou v našich vztazích s ostatními. Dostáváme jen to, co si zasloužíme. To znamená, že dostáváme množství lásky nebo naopak formy zneužívání, které si zasloužíme. Sebevědomí má svůj počátek v našem rodičovském vztahu, protože vztah s otcem a matkou i jejich vzájemný vztah k sobě a jeho vliv na nás, je klíčový pro naši zdravou osobnost do budoucna.
Z toho vyplívá, že pokud chceme najít cestu, jak posílit sebevědomí, musíme začít od kořenů a tím je naše minulost a náš vztah s rodiči. Musíme uzdravit své vztahy s oběma rodiči a najít v sobě správnou a zdravou vnitřní cestu.
Sebevědomí a sebeprogramování
Naše podvědomí absorbuje všechny zprávy, myšlenky, pocity, postoje a závěry ve velmi mladém věku. To je potvrzeno výzkumem, že sebevědomí vzniká už v dětství a ovlivňuje vývoj každého jedince a ovládá jeho dospělý život. Podvědomí není nastaveno tak, aby racionalizovalo to, co zaznamenává. Jednoduše přijímá informace shromážděné z našich pěti smyslů a zaznamenává je jako magnetofon. Fascinujícím aspektem tohoto jevu je, že podvědomí nerozezná, co je pravdivé, rozumné, logické, správné nebo zdravé. Jednoduše zaznamenává všechny naše dojmy, pocity, myšlenky, postoje a ukládá je, pro vytvoření zákonů, které řídí a ovlivňují náš život.
Typickým příkladem je dítě, které od rodičů nebo vrstevníků slyší, že je hloupé, hnusné, tlusté, neatraktivní, k ničemu nebo nějakým způsobem méněcenné. Jednotlivec si na událost možná nepamatuje, ale podvědomí ji zaznamenalo a tento program o sobě samém žije uvnitř naši mysli a ovlivňuje naše volby a rozhodnutí každý den. Podvědomí jednoduše pracuje s informacemi, které dostává ode dne, kdy jsme se narodili. Možná si toho uvědomuješ, ale také nemusíš, že během dne neustále ve své mysli spolu „mluvíme“. V každé situaci nebo setkání nám náš mozek dává zprávy, které ovlivňují naše postoje. Pokud máš nízké sebevědomí nebo nedostatek sebevědomí, pravděpodobně trpíš dříve naprogramovanou samomluvou (negativní myšlenky – vnitřní kritik), která ti každý den říká, že nejsi dost dobrý, dost silný, dost hezký nebo dost chytrý.
Programování podvědomí – jak získat sebevědomí
Veškeré chování, přesvědčení a postoje, které pozorujeme u svých rodičů, se stávají pevně zapojené spoje v našem mozku jako synaptické cesty v naši podvědomé mysli. Jakmile se naprogramují do podvědomí, ovládají naši biologii po zbytek našich životů, pokud nedokážeme přijít na způsob, jak je přeprogramovat.
Děsivé, co? A aby to bylo ještě horší, většina našich přesvědčení se rozvíjí do věku hlavně 6 až 7 let a co asi tak ví o životě 7 leté dítě? Nová studie zjistila, že základ pro sebevědomí je už vytvořený ve věku 5 let. Ale dobrá zpráva je, že to lze změnit a to v jakémkoliv věku. Podvědomé přeprogramování může v každém věku změnit tvé přesvědčení, které začne vytvářet nové vzorce myšlení a chování, návyky a to nakonec vede k vytvoření nových postojů pro vnímaní sebe, tvorbu sebevědomí a změny celého života. Ano všude slyšíme, že to vyžaduje hodně hluboké práce a úsilí, ale co když ti řeknu, že jsme vytvořili jednoduchý a rychlý systém, který funguje všem a zvládne ho opravdu každý? Ano je to tak. Pokud chceš být sebevědomější, můžeš být. Pokud chceš cokoliv jiného, je to možné.
Tvé podvědomí vytváří většinu tvých výsledků a pocitů ve tvém životě. Chceš více některých pocitů a méně jiných? Chceš lepší výsledky? Pak měj odvahu a vytrvalost změnit svůj systém přesvědčení, nebo raději budeš žít svůj život na základě přesvědčení, které jsi si vytvořil, když jsi byl ještě dítě a které poškozuje tvůj život a dnes ti už neslouží?
Chceš změnu? Využij naše podprahové nahrávky a programování mysli, ale pokud chceš jít ještě hlouběji, neváhej využít našeho online kurzu cesta sebelásky, kde kromě nahrávek najdeš mnoho dalšího pro hlubší práci a lepší výsledky.
Recenze našich klientů na naše podprahové nahrávky a programování mysli
Jak vznika nízké sebevědomí
Naše podvědomí je naprogramováno během našeho dětství, kdy jsme nejvíce vnímaví k podnětům a návrhům. Vychová, rodiče a celé ranně dětství pokládá základy pro tvůj život a to, jestli budeš mít v životě sebevědomí, úspěch, bohatství a hojnost.
Podvědomí je naprogramováno skrze:
- Autority (rodiče, učitele a další…) – špatná výchova, nedostatek podpory, vliv autoritativních osob a jejich názorů.
- Trauma – šikana, zneužívaní, znásilnění a další…
- Opakování – když nám někdo něco neustále opakuje, neustále selháváme a děláme něco špatně, programuje nás to k neúspěchu a nízkému sebevědomí.
Když neustále slyšíš svého oblíbeného motivačního řečníka, doktora, nějakou autoritu (nebo své rodiče jako děti) něco říkat, přijmeš to a pak se to stane přesvědčením ve tvém podvědomí, které ovlivňuje tvé postoje, názory a tvou realitu.
Tato víra se ponoří do tvé hlubší mysli (podvědomí) a stane se zákonem tvého vlastního subjektivního vesmíru a všechny části tvého lidského komplexu (mysl, tělo a inteligence) způsobí, že budeš svět zakoušet tak, že tato podvědomá přesvědčení budou potvrzena.
Jak nás ovlivňuje nízké sebevědomí?
Pokud máš nízké sebevědomí, můžeš se skrýt před sociálními situacemi, přestat zkoušet nové věci a vyhýbat se věcem, které jsou pro tebe náročné. Z krátkodobého hlediska se můžeš díky vyhýbání se náročným a obtížným situacím cítit bezpečně.
Z dlouhodobého hlediska se to může obrátit proti tobě, protože to posiluje tvé skryté pochybnosti a obavy. Učí tě neužitečnému pravidlu, že jediný způsob, jak se s tím vyrovnat, je vyhýbat se věcem.
Život s nízkým sebevědomím může poškodit tvé duševní zdraví a vést k problémům, jako jsou deprese, úzkost, sociální fobie, agorafobie a další psychické a duševní poruchy. To ukazuje i výzkum, který prokázal, že nízké sebevědomí má značný vliv na rozvoj a vznik duševních poruch a také ovlivňuje jejich vývoj a léčbu. Můžeš si také vytvořit neužitečné a hlavně škodlivé návyky, které mohou poškozovat tvé zdraví i život – jako je kouření, drogy a nadměrné pití alkoholu, jako způsob, jak se s tím vyrovnat. To vede ke vzniku závislosti, která ti postupně poškozuje život i zdraví a nakonec tě může zničit, pokud se neřeší včas.
Nízké sebevědomí může způsobit:
- Vyhýbání se sociálním situacím a ovlivňování tvého společenského života obecně.
- Nedostatek sociálních dovedností a sebevědomí. Deprese, osamělost, izolace, smutek, vznik a rozvoj sociální fobie, úzkost a další…
- Větší stres a obecně problémy s duševním zdravím.
- Problémy se závislostí – závislost na partnerovi, alkoholu, drogách a další…
- Žárlivost, která může vést k toxickému a destruktivnímu chování a násilí.
- Poruchy příjmu potravy.
- Neschopnost přijímat komplimenty.
- Neustálá sebekritika a problémy se sebehodnocením. Člověk zůstává v neustálém stavu nespokojenosti, ponižuje se nebo vidí negativní stránku všeho, co dělá nebo přijímá.
- Přecitlivělost na kritiku. Takový člověk špatně snáší kritiku a je nepřátelský k těm, kdo ho zpochybňují.
- Přílišný důraz na to negativní v životě – pesimismus.
- Příliš velký zájem o to, co si myslí ostatní.
- Sebe zanedbávání a nevěnování si pozornosti, kterou potřebuješ.
- Závislost na své komfortní zóně a nechuť k osobnímu růstu.
- Od sebe a od života obecně očekáváš málo.
- Neschopnost říct ne.
- Perfekcionismus. Člověk od sebe vyžaduje, aby dělal věci dokonale, což je často nemožné a sebemenší chyba pro něj znamená katastrofu.
- Snaha zavděčit s druhým za každou cenu.
- Špatně nastavené hranice – necháváš si od ostatním vše líbit nebo to, co by jsi neměl.
- Neustálá vina. Člověk není schopen odpouštět chyby a je za ně věčně odsuzován.
- A mnoho dalšího…
Pokud se v některých výše uvedených bodech vidíš, tak máš nízké sebevědomí a je potřeba s tím něco udělat. Možná se ptáš proč? Je to vážně nutné? Na to si musíš odpovědět sám.
Ale prvně si odpověz na následující otázky:
- Kolik energie, úsilí, peněz a času tě stojí tvé nízké sebevědomí a o kolik toho díky němu přicházíš?
- Co vše by jsi mohl získat, kdyby jsi měl svůj život pod kontrolou díky silnému a vysokému sebevědomí?
- Jak dlouho ještě chceš čekat než si splníš své sny a cíle?
- O co přicházíš díky nízkému sebevědomí?
- Co vše můžeš získat díky vysokému sebevědomí?
Pokud si řekl stop svému starému životu a chceš začít tvořit nový život podle svých představ, neváhej využít našich podprahových nahrávek a programování mysli, které ti přeprogramují tvé podvědomí na sebevědomí, sebeprijeti, sebelásku. Pokud chceš jít ještě o krok dál a vyléčit své traumata, minulost, naučit se pracovat s negativními myšlenkami, emocemi, strachem a mnoho dalšího, neváhej využít našeho online kurzu cesta sebelásky, kde najdeš podprahové nahrávky a programování mysli, ale také videokurz, kde jsou terapeutické techniky, nástroje, metody, materiály ke stažení, řízené meditace a vizualizace a mnoho dalšího.
Recenze našich klientů na naš online kurz cesta sebelásky
Vysoké sebevědomí
O vysokém sebevědomí nebo také pozitivním či správném hovoříme obecně tehdy, má-li osoba následující osobnostní charakteristiky:
- Sebevědomí a vnitřní sebehodnota. Člověk zná a přijímá svou vnitřní hodnotu a je ochoten bojovat za své vnitřní hodnoty i přes odpor. Zároveň je schopen na nich něco změnit, pokud mu zkušenost říká, že se mýlil.
- Přijetí a sebeláska. Člověk se přijímá takový, jaký je, což neznamená, že se nesnaží překonat strachy, přemoci špatné návyky nebo se změnit, ale necítí se provinile za to, jaký je, nebo proto, že se jeho způsob myšlení ostatním nezdá být vhodný.
- Sebehodnocení a pokora. Člověk se považuje za rovného vůči ostatním se vším, co může nabídnout druhým a chová se k nim ve všech ohledech jako k sobě rovnému. Nepovyšuje se ani neponižuje sebe i druhé a chová se přirozeně asertivně.
- Vášeň, touha a potěšení ze života. Dokáže si užívat určité činnosti a radovat se z vlastní existence i z maličkosti, což neznamená, že žije ve stavu neustálé radosti. Můžete být smutný nebo šťastný, jako kdokoli jiný.
- Schopnost růst a expandovat. Člověk dokáže čelit svým strachům, limitům, překážkám a problémům, protože ví, že jejich řešení mu přináší užitek v podobě růstu a dosažení cílů.
- Správně nastavené hranice. Takový člověk umí říct ne, kdykoliv je to vhodné. Zná svoji hodnotu a má pevně nastavené hranice a nenechává se využívat ostatními a nejedná jen ve prospěch druhých, aby se jim zavděčil.
- Emoční inteligence. Člověk, který má vysoké sebevědomí, umí řídit a zvládat své emoce způsobem, který je vhodný pro něj i jeho okolí. Dokáže ovládnout svou mysl a pracovat s negativními myšlenkami, emocemi, strachem i stresem, aby dosáhl svých cílů a nenechal se negativně ovlivnit a narušil tím svou duševní pohodu.
Jak to funguje v praxi – v životě
Tvé výsledky v životě odrážejí tvé podvědomé přesvědčení
Často se ti může zdát, že jsi obklopen neviditelnými zdmi, které omezují tvůj život na průměrnost? Bez ohledu na to, co děláš, nemůžeš uniknout. Zatímco jiní lidé mezitím přinášejí do svých životů bohatství, sebevědomí, zdraví, štěstí, lásku a hojnost. Je to frustrující že? Ale to, kde jsi teď, NENÍ tvoje chyba. Jsou za tím roky programování – převážně prvních 6 až 7 let tvého života, kde vznikají a budují se tvé hluboce zakořeněná podvědomá přesvědčení, která odrážejí tvou realitu a tvůj život. Klíč k tomu, jak to změnit, je přeprogramovat své podvědomí a vystoupit z toho místa, kde tě tento neviditelný plot – zdi udržují v chudobě, nemoci, neštěstí a jednoduše ti poškozuje život na všech rovinách a ve všech oblastech života.
Neměň své okolnosti – změň své myšlení a získej sebevědomí
Tvé omezující a negativní naprogramování, které jsi získal jako dítě, omezuje a ovládá tvůj dospělý život. Všechny ty vnitřní hlasy, které říkají, že nejsi hoden lásky, bohatství a hojnosti, že jsi méně důležitý než ostatní a nezasloužíš si dobré věci jsou výsledky dlouholetého programování a výchovy. Jsou to podvědomé víry, programy a přesvědčení, které tě drží na mizině a způsobují, že závidíš bohatým a šťastným lidem kolem sebe. Většina lidí se snaží změnit své výsledky, ale jejich podvědomí tyto snahy jednoduše blokuje. Jediný způsob, jak se zbavit nechtěných a negativních návyků a sabotujících vír a přesvědčení, je změnit své podvědomí a přeprogramovat jej. Programování mysli (podvědomí) pomocí našich nahrávek je nejrychlejší a nejsnadnější způsob, jak toho docílit.
Konečný systém – který ti změní život
Představ si, jaké by to bylo, kdyby jsi měl ve svém životě vše, co skutečně chceš? Jaké by to bylo být sebevědomý a sebejistý? Přitahovat do svého života příležitosti a skutečně jednat, aniž by tě ochromil strach? Jaké by to bylo mít úplně stejné myšlení, jako mají úspěšní lidé? Objevit cestu, jak vybudovat sebevědomí, které změní tvou osobnost a celý tvůj život. Pokud máš obavy udělat tento krok, zeptej se sám sebe – jak dlouho ještě chceš, aby věci pokračovaly přesně tak, jak jsou právě teď? Kolik času, peněž a úsilí ještě budeš muset ZBYTEČNĚ vynaložit než přijde změna? Kolik peněz, času a úsilí tě stojí tvůj aktuální život se všemi problémy a starostmi? Kolik čase, úsilí a peněz by jsi mohl ušetřit, když by jsi všechny své problémy a starosti vyřešil?
Naše speciální nahrávky ti pomohou změnit tvůj život, získat sebevědomí, charisma a dosáhnout sebepřijetí a sebelásky. Nebo chceš jít ještě o krok hlouběji a k tomu všemu uzdravit své traumata, minulost, dosáhnout odpuštění, naučit se pracovat a řídit své emoce a myšlenky, ovládnout svůj strach a mnoho dalšího? Pak využij našeho online kurzu cesta sebelásky.
Získat nahrávky
Získat online kurz sebelásky
Nesrovnávej se s ostatními
Osobnost začíná tam, kde končí srovnávání. Buď jedinečný. Buď nezapomenutelný. Buď autentický. A ser na druhé a na to, co dělají, jak se chovají, co říkají, protože lidé kolem tebe jsou jen roboti a androidi. Více než 90% dnešní společnosti postrádá sebevědomí, nejsou autentičtí, jsou emoční otupělí, odpojení od sebe, mají povrchové hodnoty a nemají žádné vnitřní hodnoty, proto tě nemůže trápit, co říkají a dělají, jelikož ty jsi ty. Ty jsi ta jedinečná osobnost, která se musí plně a autenticky projevit, jelikož svět potřebuje dary, které máš jen ty. A my jsme zde proto, abychom ti pomohli se plně, autentický a sebevědomě projevit a zazářit.
Víš, že by jsi se neměl srovnávat s ostatními. Přesto se to často snadno řekne a hůř dělá.
Pracovní pozice, příjem, oblečení, dům a lajky na Facebooku – počet kategorií, ve kterých se můžeme porovnávat s ostatními, je nekonečný. Stejně tak počet lidí, se kterými se můžeme porovnávat.
Srovnání je obecně rychlá cesta k neštěstí. Je to recept na bídu. Jediné, co dělá, je udržet tě zaměřené na to, co se ti na sobě a tvém životě nelíbí. Jediná osoba, se kterou by jsi se měl srovnávat jsi ty sám v minulosti. Každý den se snáz překonat své staré já a být lepší než včera. Tento růst ti zajistí život plný překvapení, hojnosti, úspěchu, bohatství a prosperity.
Prostředí a okolí způsob – jak si zvýšit sebevědomí
Jsi průměrem pěti lidí, se kterými trávíš nejvíce času. Prostředí a okolí, které tě obklopuje má na tebe enormní vliv. A to na všechny oblasti tvého života.
Pokud zjistíš, že někteří lidé mají tendenci té srážet dolů, zkus s nimi trávit méně času nebo je jednoduše odstřihni ze svého života. Je to proto, že tě ovlivňují více než si myslíš. Ovlivňují neustálým opakováním tvé podvědomí, mají vliv na tvé názory, návyky, to jak vnímáš svět i sebe a mohou tě navést na negativní přístup k životu. Pokud si neustále stěžují, vidí ve všem to špatné a negativní, okrádají tě o energii, když s nimi trávíš čas, jsou toxičtí, stahují tě dolů, tak je na čase tyto lidi ze svého života odstřihnout.
Snaž se budovat vztahy s lidmi, kteří jsou pozitivní a kteří si tě váží. Ideální je najít a budovat vztahy s lidmi, kteří tě budou motivovat, podporovat a inspirovat ke změně. To ti pomůže budovat přirozené pozitivní myšlení a pozitivní přístup k životu i k sobě samému.
Nauč se řikat ne cesta – jak získat sebevědomí
Lidé s nízkým sebevědomím mají často pocit, že musí druhým lidem říkat ano i když to ve skutečnosti nechtějí. Riziko spočívá v tom, že budeš přetížený, rozmrzelý, naštvaný a můžeš upadnout do deprese. Snaží se zavděčit druhým, mají strach, že budou konfrontováni, zklamou druhé, přijdou o své přátele nebo jednoduše bojí projevit ve své čisté autentické podobě. Naučit se říct ne, je základní kámen, jak získat sebevědomí.
Říct ne většinou vztahy nenaruší, pokud jde tedy o zdravé vztahy. Může být užitečné říkat ne, ale samozřejmě jde o to jakým způsobem. Asertivní přístup je vždy na místě a měl by být využíván.
Nauč se být asertivní
Být asertivní znamená respektovat názory a potřeby ostatních lidí a očekávat totéž od nich. Asertivita vychází ze sebevědomí, ale také se jí lze naučit a stát se více asertivním a tím i zvýšit své sebevědomí.
Jedním trikem je podívat se na ostatní lidi, kteří jednají asertivně, a kopírovat to, co dělají. Není to o předstírání, že jsi někdo, kým nejsi. Je to sbírání rad a tipů od lidí, které obdivuješ a nechat se pozitivně ovlivnit a přizpůsobit své chování, komunikaci způsobem, který ti pomůže zvýšit tvé sebevědomí.
Sebepoznání
Sebepoznání je poznání sebe sama, svých silných a slabých stránek a toho, co tě nutí jednat tak, jak jednáš. Byt sebeuvědomělejší a poznání sebe sama pomáhá zlepšit sebevědomí, což potvrzuje i studie z roku 2014. Sebeuvědomění a obecně sebepoznání také vede k sebepřijetí a realističtějšímu hodnocení vlastních úspěchů.
Mezi osvědčené způsoby sebepoznání patří meditace, která pomáhá zkoumat a odhalit skryté vzorce myšlení a chování. Dalším skvělým způsobem je zkoušení nových věcí. Deník vděčnosti a obecně vděčnost, pomáhá k lepšímu sebepoznání. S vděčností můžeš poznávat sebe a nacházet i silné stránky, které při správném používání a přístupu vedou k budování sebevědomí. Existuje celá řada dalších možností, jak poznat sám sebe.
Nastav si své správné (zdravé) hranice
Bez hranic ztrácíme své já, osobitost i sebevědomí. Pokud jsou naše hranice zdravé, vzkvétá nejen dobrý pocit ze sebe sama, ale i naše vztahy. Naše hranice nás definují a určují naši osobnost. Když je dokážeme stanovit, dáváme tím sobě i okolí najevo, co jsme ochotné učinit, a co ne, co se nám líbí, co nikoli a jak blízko jsme schopni pustit si ostatní k tělu.
Hranice chrání náš vnitřní prostor, ve kterém se cítíme dobře. Pokud nám chybí a nemáme je správně vytyčené, jsme lehce manipulovatelní a to zase podkopává naše sebevědomí. Zdravé hranice jsou krok číslo jedna, jak si zvednout sebevědomí a začít si více vážit sám sebe a svých vnitřních hodnot.
Hranice nám dávají prostor dovolit si se svobodně se vyjádřit a postavit se za sebe. Dávají nám najevo, že jsme důležití a také, že nám záleží na našich potřebách. Pokud postrádáme zdravé hranice, můžeme potlačovat sebe, své potřeby a názory a tím ničíme svou osobnost.
Jiří Čapovec
Celostní terapeut a kouč
Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.
0 Komentářů