info@cestarelaxace.cz

+420 739 598 094

Vděčnost je jednou z nejúčinnějších emocionálních sil pro vytváření hojnosti, stavu duševní pohody, který nám nabízí mír a spokojenost.

Také to může být klíč k tomu, jak se dostat ze stavů, jako je úzkost, stres, deprese, role oběti, zklamání, frustrace nebo strach. Ale jen pokud je správně praktikována a předchází ji stínová práce.

Pocit vděčnosti je odvrácenou stranou každého typu utrpení.

Nicméně přístupy a způsoby jejího praktikování, které často navrhují zakrýt bolest přehnaným působením této vděčnosti, mohou vést k nedostatku empatie, potlačení a ignorování negativních a bolestivých emocí a pocitů, útěku od problémů, nenaplněných potřeb a dalších nefunkčních aspektů života.

Odhalíme si temnou stranu vděčnosti, o které nikdo moc nemluví a přesto může být velmi nebezpečná.

V tomto článku se podíváme na některé z těchto překážek pro plnohodnotnější život. Uvidíš, jak může být pocit vděčnosti vynikajícím zdrojem, jak se vyrovnat s obtížnými situacemi a začít si užívat hojnosti, kterou ve svém životě máš.

Co je to vděčnost?

Vděčnost je, když cítíš vděk za dobré věci ve svém životě. To mohou být věci, které lidé často považují za samozřejmost, jako je mít místo k životu, jídlo, čistou vodu, přátele a rodinu. Vděčnost je chvíle, kdy si uvědomíš, jak jsi šťastný, když se stane něco dobrého, ať už je to malé nebo velké.

Vděčnost je klíčem ke šťastnému životu, který držíme pevně ve svých rukou, protože pokud nejsme vděční, pak bez ohledu na to, kolik toho máme, nebudeme šťastní, protože vždy budeme chtít mít něco jiného nebo něco víc.

Vděčnost je pozitivní emoce, díky které se člověk cítí šťastnější a je spojena s několika výhodami pro duševní a fyzické zdraví.

Jde o nejsilnější pocit, který kultivuje vnitřní štěstí a hojnost.

Vděčnost je vyjádřením uznání za to, co člověk má.

Je to uznání hodnoty nezávislé na peněžní hodnotě.

Spontánně generované zevnitř, je to potvrzení dobra a tepla.

Tato sociální emoce posiluje vztahy a vytváří hojnost a prosperitu v našem životě, ale na druhé straně také zlepšuje naši duševní pohodu a celkové zdraví.

Vděčnost je emoce, která podporuje štěstí, pozitivní myšlení a pozitivní přístup k životu, radost a hojnost.

Temná strana vděčnosti

Pozitivní psychologové, trenéři a terapeuti podporují praktikování vděčnosti a psaní deníku vděčnosti.

Prožívání a vyvolávání vděčnosti i zapisování do deníku vděčnosti má ale i svou temnou stránku.

Jako všechno, v rovnováze je užitečné, ale přílišné používání tak, aby to vedlo k úniku od reality, nepříjemných pocitů a problémů, může být kontraproduktivní.

Vděčnost je často oslavována jako cesta ke štěstí a pozitivnímu přístupu k životu. Praktikování vděčnosti skutečně může mít pozitivní dopad na naše duševní zdraví a celkovou pohodu.

Nicméně, stejně jako každá strategie zaměřená na zlepšení našeho života, i vděčnost má svá potenciální úskalí, pokud je používána nesprávně nebo v nepatřičném kontextu.

V některých případech může přehnaný důraz na vděčnost vést k tomu, že se stane mechanismem úniku od negativních emocí a problémů, které vyžadují tvou pozornost a řešení.

Místo abys čelil příčinám svých problémů, můžeš být sváděn k tomu, abys se skryl za zdánlivě pozitivním pocitem vděčnosti.

Tomu se říká toxická pozitivita, což znamená, že bez ohledu na to, jak hrozná nebo obtížná je situace, měl bys mít pozitivní přístup nebo myšlení.

Je to, když v jakékoli situaci vidíš nebo přiznáváš jen to dobré a nedáváš prostor pro negativní nebo nechtěné emoce.

Tento únik může na chvíli poskytnout úlevu, ale v dlouhodobém horizontu to může vést k ignorování hlubších problémů a emocí, které potřebují být pochopeny a následně zpracovány.

Například, pokud využíváš vděčnost jako způsob, jak se vyhnout zpracování ztráty nebo smutku, nakonec to povede k potlačení těchto emocí.

Potlačené emoce později vybublají na povrch v méně předvídatelných a často destruktivnějších způsobech, včetně rozvoje úzkostných poruch nebo deprese.

Rovnováha

Důležité je najít rovnováhu mezi uznáním a oceněním dobrého ve svém životě a zároveň být otevřený k prožívání a zpracování negativních emocí a pocitů. A samozřejmě k řešení problémů, překonávání výzev života a následnému růstu.

Účinná práce s emocemi vyžaduje odvahu čelit i nepříjemným pocitům, nikoli je pouze zakrývat vnějšími projevy vděčnosti a pozitivním myšlením.

Vděčnost by neměla sloužit jako prostředek k úniku od reality nebo jako způsob, jak potlačit skutečné problémy a negativní emoce a pocity.

Jsem zastáncem zápisu do deníku vděčnosti a praktikování vděčnosti obecně, ale nikdy ne jako náhrady za zpracování emocí a pocitů, které jsou bolestivé, negativní, destruktivní nebo považovány za méně přijatelné.

Vždy když chceš praktikovat vděčnost nebo si psát do deníku vděčnosti, zeptej se sám sebe na tyto otázky a zkus si upřímně odpovědět:

  • Cítíš se lépe, protože se soustředíš na to pozitivní a lepší? Nebo je to proto, že se vyhýbáš nepříjemným pocitům, které ve skutečnosti potřebují zpracování a pochopení?
  • Je tvé zapisování vděčnosti do deníku formou popírání, formou minimalizace tvých zážitků, problémů a pocitů? Nebo je to způsob, jak vybudovat silnější pocit sebe sama?
  • Je tvá vděčnost autentický pocit nebo vynucený pocit, protože je nyní společensky přijatelné vyjádřit vděčnost?
  • Je možné, že tím, že se soustředím na vděčnost, ve skutečnosti se vyhýbám hlubším problémům, které potřebují mou pozornost, pochopení a zpracování?
  • Pomáhá mi zapisování vděčnosti do deníku v opravdovém pochopení a přijetí mého vnitřního světa, nebo slouží jako povrchní nástroj k utišení bolesti, negativních pocitů a emocí, útěku a ignorování problémů a negativních aspektů?

Moje dávná zkušenost

Zjistil jsem, že psaní deníku vděčnosti na mě mělo největší dopad, když jsem byl v temném koutě svého života a hledal jsem naději a účel.

Bylo to jako droga pro narkomana, který pokračuje v popírání, útěku a potřebě, aby všechno bylo „dobré“, nebo abych měl vysokou hodnotu, protože moje vlastní výchozí hodnota byla v té době nízká a nevěděl jsem, jak s ní pracovat a zvyšovat ji.

Pozitivita byla pro mou autenticitu stejně destruktivní jako deprese, kterou jsem dříve také prošel. Oba tyto stavy jsou extrémy, které nás vytahují z naší vlastní rovnováhy a brání nám žít život naplno, což znamená prožívat jak to dobré, tak i to „špatné“.

Oba mají způsob, jak zabarvit život v určitém světle, které můžeme tolerovat. Ale to není cesta. Cesta je prožívat ten úžasný kontrast a celistvost života v jeho plné kráse.

Sečteno a podtrženo:

Nikdy nevyužívej a nepraktikuj vděčnost a psaní si do deníku vděčnosti, pokud se nacházíš ve stavu, že cítíš nepříjemné, bolestivé emoce a pocity, máš ve svém životě problémy a nejsou naplněné tvé potřeby, protože v tu chvíli to bude znamenat útěk od toho, co tě vede k hlubšímu sebepoznání, pochopení a zpracování.

V tuto chvíli se musíš naučit postavit se čelem svým problémům, nenaplněným potřebám, negativním a bolestivým emocím a pocitům.

Musíš je pochopit, prožít, zpracovat a vyřešit. To samozřejmě chce mít rozvinuté určité dovednosti a emoční inteligenci, abys mohl k tomu všemu správně přistupovat a vyřešit.

Pokud nevíš, jak na to, připoj se k nám do našeho členství nebo využij některý z našich online kurzů či naše individuální koučovací a terapeutické programy.

V našem členství najdeš:

Nástroje jako jsou vedené meditace a cvičení, programování mysli a podprahové nahrávky, koučovací videa, společné podcasty, živé vysílání, webináře na různé témata, jak využít manifestaci a zákon přitažlivosti správným a efektivním způsobem, jak správně využívat a praktikovat vděčnost, afirmace, vizualizace a další metody.

Ale také jak pracovat s emocemi a pocity, aby nedošlo k jejich potlačování a ignorování, základy emoční inteligence, jako je například náš poslední webinář, jak do hloubky pracovat s emocemi, jako je vztek, zlost, hněv a agresi. A mnoho dalšího…

Stáhni si nás v mobilní aplikaci a získej přístup k prémiovému obsahu, který nikde jinde sdílet nebudeme. Hloubkové webináře, koučovací videa, společné podcasty, vedené meditace, relaxační a meditační hudba, programování mysli a podprahové nahrávky, živé vysílání a mnoho dalšího… Vše na jednom místě bez reklam a rušivých vlivů.

clenstvi-klub-cestarelaxace

Důležitost vděčnosti

Vděčnost je mocný nástroj, který má schopnost proměnit tvůj pohled na svět a zlepšit tvé celkové pocity štěstí a spokojenosti.

Naučit se být vděčný za to, co máš, místo toho, abys byl zaměřený na to, co nemáš a neustále hledal více, ti pomáhá najít radost a uspokojení ve tvém každodenním životě.

Pojďme se podívat na důležitost praktikování vděčnosti, prozkoumat její přínosy a nabídneme praktické rady, jak začlenit vděčnost do svého života, abys si tak mohl užívat jejích hlubokých a pozitivních účinků

  • Vděční lidé jsou šťastnější a spokojenější se svými životy, svými přátelstvími, rodinou, komunitou a sebou samými. Prožívají více naděje, optimismu, mají vyšší sebevědomí a dosahují lepších výsledků ve škole a v práci.
  • Vděčnost je spojena s větším soucitem, což vede k pevnějším vztahům. Je také spojena se zdravějším životním stylem, lepším odpočinkem, posíleným imunitním systémem a méně negativními emocemi, jako je závist, deprese, pocity osamělosti a materialismu.
  • Vděčnost přispívá k naději, odolnosti a zvládání krizí. Může nám pomoci zvládat emoce, jako je ztráta a stres.
  • Vděčnost může zvýšit základní neurotransmitery. Optimistický způsob myšlení uvolňuje neurohormony látky zvané hormony štěstí, jako je dopamin, oxytocin a serotonin.

Věděl jsi, že? Učení se empatie, pozitivitě a sdílení je zásadní pro podporu vděčnosti.

Vděčnost a její výhody

Výhody vděčnosti jsou rozmanité v kontextu jejího způsobu praktikování. Ale rozhodně mají výhody jak pro jednotlivce, tak i pro skupiny.

Pro jednotlivce:

  • Větší radost a pozitivní nálada
  • Větší spokojenost se životem
  • Menší materialismus
  • Menší pravděpodobnost vyhoření
  • Lepší fyzické zdraví
  • Lepší spánek
  • Menší únava
  • Méně příznaků deprese a navíc snižuje riziko vzniku a rozvoje deprese podle výzkumu
  • Nižší úrovně buněčného zánětu
  • Větší odolnost
  • Podporuje rozvoj trpělivosti, pokory a moudrosti

Pro skupiny:

  • Zvyšuje prosociální chování
  • Posiluje vztahy
  • Může pomoci k efektivitě zaměstnanců
  • Může zvýšit spokojenost s prací

Věda a vděčnost – vliv na náš život

Podívej se sám na 7 vědecky prokázaných výhod vděčnosti na náš život, které ukazují, jak můžeme zlepšit kvalitu svého života.

Další studie z roku 2019 ukazuje, že vděčnost pomáhá budovat šťastnější a spokojenější život a pomáhá snižovat a předcházet depresím a jiným onemocněním a pomáhá k zdravějšímu životu.

Další velmi fascinující studie z roku 2017 prokazuje účinky na nervové sítě a propojení srdce a mozku.

V tomto článku najdeš další mnoho užitečných důkazů, informací a odkazů na další vědecké studie, které potvrzují, jak vděčnost mění náš mozek a přetváří celou realitu.

Vděčnost a manifestace (zákon přitažlivosti)

Nyní, když víš trochu více o tom, jak tě vděčnost ovlivňuje fyzicky a emocionálně, pojďme si promluvit o síle vděčnosti a o tom, jak ti pomáhá rychleji a efektivněji manifestovat to, co skutečně chceš.

Vděčnost je užitečná pro proces manifestace, protože v tobě vytváří stav hojnosti a mění tvé myšlení i podvědomé zaměření.

Pouhým zaměřením na věci, za které jsi ve svém životě vděčný, vytváříš porozumění, že je o tebe postaráno, jsi v bezpečí a máš toho dostatek.

Toto je velmi silná zpráva o hojnosti, kterou posíláš do svého podvědomí.

Když mluvíme o manifestaci, jedna věc je důležitá: vibrační frekvence.

Protože vše ve tvém světě je vyrobeno z energie, nese energetickou frekvenci podobnou rádiovému vysílači.

Vždy jsi schopný se „naladit“ pouze na frekvence, na kterých působíš.

Pokud například neustále cítíš stres, úzkost, nedostatek nebo strach, běžíš na frekvenci, která je v souladu s těmito emocemi a myšlenkami.

Jinými slovy, říkáš svému podvědomí, že TOTO je tvoje realita.

Vytváření reality skrze vděčnost

Když jsi naladěn na frekvenci radosti, hojnosti a co je nejdůležitější vděčnosti, pak toho přitahuješ více.

Když jsi naladěn na vyšší frekvence prostřednictvím emocí, jako je vděčnost, přijetí, láska a hojnost, změnil jsi tím své naladění, což odpovídá pocitům, které chceš cítit.

Takže když jsi naladěn na správné frekvence, přitahuješ to, co je na této úrovni.

Vděčnost je emocionálním podpisem přijímání. Tím, že zůstáváš ve stavu přijímání, odpovídáš svou frekvenci a už máš to, co si přeješ.

I když vědomě chápeš, že jsi to ještě nedostal, pocit vděčnosti udržuje tvou energetickou vibraci na úrovni hojnosti, vysílá tuto zprávu do tvého podvědomí, a tak přitahuješ to, co chceš.

Téma vděčnosti, manifestace a zákona přitažlivosti je jedno z témat, kterému se věnujeme v našem členství.

Stáhni si nás v mobilní aplikaci a získej přístup k prémiovému obsahu, který nikde jinde sdílet nebudeme. Hloubkové webináře, koučovací videa, společné podcasty, vedené meditace, relaxační a meditační hudba, programování mysli a podprahové nahrávky, živé vysílání a mnoho dalšího… Vše na jednom místě bez reklam a rušivých vlivů.

Jak mohu udělat z vděčnosti zvyk?

Někdy se objeví pocity vděčnosti, aniž bychom to očekávali.

Ale můžeš je také generovat tím, že budeš hledat věci, které oceníš.

Každý den věnuj pozornost věcem, které chceš mít ve svém životě, aby se z toho stal zvyk.

Zpomal a uvědom si, co tě obklopuje.

Například: „Jaký krásný den dnes máme! Jak neuvěřitelný je svět, ve kterém žijeme“ nebo „Tam je Lenka. Mám takové štěstí, že mi včera pomohla.“

Možná se necítíš vždy pozitivně a chceš praktikovat vděčnost.

Pokud se cítíš trochu na dně, neměl bys praktikovat vděčnost, abys se cítil lépe.

Místo toho na sobě vnitřně pracuj, abys to vše nepotlačil, neignoroval, neutíkal od toho a následně až to vyřešíš, můžeš opět praktikovat vděčnost z bodu, který tě v životě posune mnohem dál, než sis kdy myslel.

Zde je několik způsobů, jak učinit vděčnost součástí tvého života:

  • Často děkuj: Najdi důvody, proč lidem poděkovat, a pak jim poděkuj. To ti pomůže být vděčnější a lidé se také budou cítit dobře.
  • Založ si deník vděčnosti: Piš o věcech, za které jsi vděčný. Mohou to být krátké věci. Můžeš to dělat každý den před spaním. Zkus najít alespoň tři pozitivní věci, které se ti staly. Brzy si začneš všímat více pozitivních věcí i o lidech ve svém životě a i o sobě.
  • Proměň vděčnost ve sklenici: Abys si připomněl, že máš být vděčnější, ozdob sklenici (nebo krabici) a umísti ji na viditelné místo. Každý den napiš, za co jsi vděčný, na malé kousky papíru a vlož je do sklenice.
  • Napiš dopis: Když napíšeš dopis někomu, koho si vážíš, pomůže ti to procvičit si vděčnost s těmi, které znáš a máš ve svém životě a kterých si vážíš. Můžeš to té osobě dát nebo ne. Bez ohledu na to, co se rozhodneš udělat, dopis ti pomůže vážit si důležitých lidí ve svém životě.
  • Afirmace: Vděčnost můžeš podpořit také afirmacemi. Najdi si pro sebe vhodné afirmace, které tě spojují s pocitem vděčnosti a autenticky jej vyjadřují, ale pozor na temnou stranu vděčnosti i afirmací.
  • Hledej společníka: Velkým pomocníkem může být zahájení návyku společně s jinou osobou. Tímto způsobem můžeš uplatnit vděčnost u někoho jiného. Řekni členovi rodiny nebo příteli tři věci, za které jsi vděčný, a poté je požádej, aby udělali totéž. V našem členství najdeš podporu stejně naladěných lidí, nástroje pro tvůj růst, naše zkušenosti, koučovací videa a společné podcasty a mnoho dalšího, proto se připoj a začni si vytvářet život podle svých představ, protože si to zasloužíš.

Meditace vděčnosti

Meditace zaměřená na vděčnost je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak prohloubit svůj pocit vděčnosti a zároveň posílit svou mentální pohodu.

Začínáš s meditacemi a nevíš, jak na to? Nic se neděje, zde máš návod, jak meditovat, který zvládne s trochou praxe úplně každý.

Zde je několik kroků, jak můžeš začlenit vděčnost do své meditační praxe:

1. Nastavení záměru

Před zahájením meditace si urči záměr soustředit se na vděčnost. Může to být vděčnost za konkrétní věci, lidi ve svém životě, nebo obecněji za přítomný okamžik a život samotný.

2. Dýchání a uklidnění

Začni meditací zaměřenou na dýchání, aby ses uvolnil a připravil svou mysl a tělo na praxi vděčnosti. Pomalé, hluboké dýchání může pomoci uvolnit tělo a umožnit ti lépe vnímat pozitivní emoce.

3. Zaměření na vděčnost

Jednou, co cítíš, že jsi ve stavu klidu, začni ve své mysli procházet věcmi, za které jsi vděčný. Můžeš si představit tváře lidí, za které jsi vděčný, nebo si vizualizovat situace, které vyvolávají pocit vděčnosti. Soustřeď se na pocit tepla a plnosti, který vděčnost přináší do tvého srdce.

4. Uznání, ocenění a přijetí

Pro každou věc, osobu nebo situaci, za kterou jsi vděčný, ji ve své mysli oceň a přijímej s hlubokým pocitem vděčnosti. Můžeš i tichým hlasem nebo ve své mysli říkat „Děkuji“ nebo jiné afirmace, které posilují tvůj pocit vděčnosti. Najdi si tu svou konkrétní afirmaci nebo i více afirmací, které jsou pro tebe zdrojem vděčnosti a podporují skutečný hluboký pocit spojení se srdcem.

5. Ukončení meditace

Po několika minutách této praxe vděčnosti pomalu začni přecházet zpět k běžnému stavu vědomí. Udělej pár hlubokých dechů a zamysli se nad pocitem vděčnosti, který jsi během meditace cítil. Přemýšlej, jak tento pocit můžeš přenést do svého každodenního života.

Praktikování vděčnosti v meditaci nejen že posiluje tvůj pocit vděčnosti, ale také může vést k hlubšímu sebepoznání a většímu vnitřnímu klidu. Pomáhá ti být více přítomný v každém okamžiku a oceňovat krásu života, i když čelíš výzvám.

clenstvi-klub-cestarelaxace

Členství – Klub Cesta relaxace

Stáhni si nás v mobilní aplikaci a získej přístup k prémiovému obsahu, který nikde jinde sdílet nebudeme. Hloubkové webináře, koučovací videa, společné podcasty, vedené meditace, relaxační a meditační hudba, programování mysli a podprahové nahrávky, živé vysílání a mnoho dalšího… Vše na jednom místě bez reklam a rušivých vlivů.

Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut a kouč

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

0 Komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares