Najdeš zde i studie a výzkumy, které potvrzují nejen zdravotní přínos meditace, ale také prospěch pro další životní oblasti.
Dosáhneš trvalých změn, protože změna proběhne na všech úrovních – tělo, mysl i duše. Zlepší se tvá duševní pohoda, zbavíš se stresu, dosáhneš lepší koncentrace a soustředění, zlepší se ti paměť, sníží se tvůj krevní tlak a mnoho dalšího.
Co je to meditace?
Meditace se praktikuje tisíce let a to v různých kulturách po celém světě. Původně měla pomoci prohloubit porozumění posvátným a mystickým silám života. V dnešní době se meditace běžně používá k relaxaci a redukci stresu, ale také i pro změnu stavu vědomí.
Meditace je považována za velice účinnou metodu celostní medicíny těla, mysli a duše. Navíc může vyvolat stav hluboké relaxace a zklidnit mysl i další rušivé elementy. Nesnažíš se „vypnout“ své myšlenky nebo pocity. Učíš se je pozorovat bez posuzování a souzení. A nakonec jim začneš lépe rozumět a dosáhneš velkého sebeuvědomění, které vede k sebepoznání a pochopení odkud se berou negativní myšlenky, pocity, stres a úzkost. Následně můžeš podniknout kroky a vytvořit strategii, která povede k jejich lepšímu zvládání.
Během meditace soustředíš svou pozornost na dech, své tělo a eliminuješ proud neuspořádaných myšlenek, které mohou zaplňovat tvou mysl a způsobovat stres, úzkosti a další negativní pocity. Tento proces může vést ke zvýšení fyzické a emocionální pohody.
Utišení mysli nám umožňuje zklidnit vnitřní chaos ega. Následně uvedeme mysl do dokonalého vnitřního klidu a všechny naše mentální, emocionální, fyzické, finanční a sociální problémy prostě magicky zmizí. Zdraví, štěstí, bohatství a hojnost po které jsme toužili, nám spadne do klína, když se dostaneme do souladu se svou duší.
Výhody meditace a přínos pro tvůj život
- Lepší zvládání příznaků souvisejících s úzkostnými poruchami, depresemi, poruchami spánku a obecně duševními poruchami
- Snižuje stres a napětí
- Zlepšuje koncentraci a soustředěnost a pomáhá zmírnit příznaky ADHD poruchy pozornosti s hyperaktivitou
- Snižuje bolesti
- Lepší dovednosti zvládání stresu a stresových situaci
- Zlepšuje paměť
- Snižuje krevní tlak a rozšiřuje cévy
- Pozitivní změny v různých aspektech pozornosti a všímavosti
- Podporuje pozitivní myšlení a pozitivní přístup k životu
- Zvýšené sebeuvědomění
- Zlepšená emocionální pohoda
- Vede k velmi hlubokému sebepoznání
- Lepší paměť
- Posílení imunity – meditace je skvělý způsob, jak posílit imunitu
- Větší empatie k sobě i ostatním
- Úleva od bolesti hlavy
- Pomáhá k lepší emoční inteligenci (správné zvládání a řízení emocí)
- Zlepšení dovednosti jako je asertivita a sebevědomí
- Zvyšuje produkci hormonů štěstí a neurotransmiterů jako jsou serotonin, dopamin, endorfiny, oxytocin, které podporují naši duševní pohodu a náladu
- Zvýšená schopnost vnímání svého těla (napojení na své tělo)
- Napomáhá ke zdravému životnímu stylu
- Zvyšuje životní energii a vitalitu
- Snižuje šance na vznik psychických a duševních poruch jako jsou deprese, úzkosti, obsedantně kompulzivní porucha (OCD) a další
- Zlepšení v kognitivních funkcí
- Zvýšená kreativita a tvořivost
- Zlepšuje a prohlubuje intuici
- Pomáhá ke správné funkci nervového systému
- Hluboká relaxace
- Zvyšuje vnitřní štěstí a spokojenost v životě, nejlepší vnitřní cesta, jak být šťastný
- Napomáhá k hormonální rovnováze a správné biochemii mozku
- Pomáhá ke správné fyziologii těla
- A mnoho dalšího…
Využij naší vedené meditace Zdarma a změň svůj život
Pokud chceš zlepšit svou náladu, zvýšit svou energii, podpořit své záměry, sny a cíle, neváhej si stáhnout naši vedenou ranní meditaci ZDARMA níže. Dokonce někteří z našich klientů a lidé z komunity říkají, že je lepší než káva a pomohla jim změnit život k lepšímu. Stáhni si ji také a přesvědč se sám.
Studie a meditace
Další rozsáhlý výzkum potvrzuje, že meditace zlepšuje a posiluje imunitu, zlepšuje paměť, soustředění a mnoho dalšího.
Další vědecko-lékařská studie potvrzuje, že meditační techniky a techniky všímavosti pomáhají snižovat stres a také zklidňuji nervový systém a pomáhají k přechodu ze sympatiku do parasympatiku.
Výzkum z roku 2012 potvrzuje výrazné snížení krevního tlaku pomocí meditace. Na to navazuje studie, která toto potvrzuje a ještě prokázala další účinky meditační praxe – jako je rozšíření cévních stěn a zlepšení jejich pružnosti, ale také lepší ochrana proti chronických zánětům.
Další výzkum ukazuje, že meditační praxe pomáhá zlepšit paměť, soustředění, pozornost, zlepšuje náladu a má mnoho dalších příznivých účinků na naše fyzické i duševní zdraví.
Podle výzkumu z roku 2016, kognitivní terapie založená na všímavosti, která zahrnuje praktiky meditace všímavosti, může pomoci snížit tvé šance na recidivu deprese.
Jiný nedávný výzkum poukazuje na fakt, že meditační praktiky mohou pomoci zlepšit příznaky deprese a úzkosti, když je budeš i nadále začleňovat do svého života.
Pravděpodobně jsi slyšel, že cvičení pomáhá zmírnit příznaky deprese. Zatímco tam určitě je výzkum na podporu tohoto zjištění, tak studie z roku 2017, kdy 181 studentů našlo důkazy, které naznačují, že meditace by mohla mít ještě větší přínos pro zvládání deprese.
Existuje celá další řada studii, které potvrzují další a další různé nejen zdravotní účinky meditace, proto by se tato metoda měla stát součásti tvého života.
Vyzkoušej naše vedené meditace
Meditace působí na tělo přesně opačným způsobem než stres – spuštěním relaxační reakce těla. Navrací tělu klidný stav, pomáhá tělu regenerovat se a předchází novému poškození fyzickými účinky stresu. Dokáže uklidnit tvou mysl i tělo tím, že utiší stresem vyvolané myšlenky, které udržují spouštěnou stresovou reakci tvého těla a vyplavují škodlivé stresové hormony. Tato meditace je jednou z nejlepších prevencí pro duševní poruchy a udržení si optimální duševní pohody.
Proto Lenka vytvořila jedinečnou prožitkovou a orgasmickou relaxační meditaci, která tě dokonale uvolní a zbaví stresu a uvolní tvé tělo do hluboké regenerace. Proleť se s orlí, zaplavej si s delfíny a užij si vlny moře a dokonalou relaxaci.
Manifestace a meditace
Meditace lze také využit na mnoho jiných účelů. Například pro přeprogramování podvědomí a k dosažení tvých snů a cílů. Pro tyto účely jsme vytvořili meditaci pro dosažení tvých snů a cílů, která ti pomůže zbavit se omezujících vír a přesvědčení, které ti brání v jejich dosažení. Součásti meditace jsou také silné afirmace a sugesce, které podpoří a naprogramují tě k rychlejšímu dosažení tvých snů a cílů. Tato meditace je velice silná metoda manifestace pro tvé záměry.
Tato meditace a programování mysli pro splnění snů a cílů ti pomůže manifestovat cokoliv, co jen budeš chtít. Naprogramuj se na úspěch a získej nový způsob myšlení, nové vzorce chování, nové přesvědčení a víry, nové návyky, které budou podporovat tvůj nový život a tvou cestu ke snu. Není to těžké, když máš ty správné nástroje, které pro tebe vytváříme, aby jsi mohl dosahovat svých snů a cílů, zlepšil kvalitu svého života a stal se lepší verzi sám sebe.
Meditace ho’oponopono
Vedená meditace ho’oponopono je velmi silná a očišťující, protože tě zbavuje negativní energie i negativních emocí, myšlenek, vzpomínek, které jsou ve tvém těle uložené až na buněčné úrovni a poškozují nejen tvé zdraví, ale celý tvůj život včetně tvých vztahů.
Tato havajská technika ho’oponopono slouží jako metoda k odpuštění a očištění se od vnitřní emoční bolestí, která způsobuje problémy ve tvém životě a to ve všech oblastech života. Jde o očistu těla, mysli i duše a zbavení špatných vzpomínek, myšlenek nebo pocitů, které drží mysl i tělo v negativním rozpoložení. To znamená, že také pomáhá ke snížení stresu, zlepšení duševní pohody a celkové zvýšení pozitivní energie v tobě.
Odpuštění je důležitým aspektem růstu, protože jde o návrat k sobě zpátky do svého přirozeného bytí, které je podstatou každého člověka. Odpuštění znamená propustit a osvobodit se od všech sebezničujících a negativních myšlenek a pocitů, které tě okrádají o energii, štěstí a poškozují tvůj život. Využij této silné řízené meditace níže, kterou pro tebe připravila Lenka a transformuj svůj život.
Jak meditovat – obecný návod
1. Najdi si tiché a klidné místo pro meditace
První krok – najdi si na meditaci tiché a klidné místo. Hlavně pokud si začátečník a neovládáš královskou meditací, tak se snaž vyvarovat jakýmkoliv rušivým elementům. Nezapomeň si vypnout telefon, zavřít okno a zajistit všechny zdroje hluku. Čím větší klid a ticho budeš mít, tak tím lepších výsledků dosáhneš.
2. Vyber si vhodný oděv
Druhý krok – vezmi si pohodlný oděv. Určitě chceš zabránit tomu, že tě uprostřed meditace bude tvůj oděv škrtit, stahovat, nebo způsobovat jiné problémy s tvým pohodlím. Doporučuji si vzít něco volného, určitě žádné těsné přiléhavé oblečení a prádlo.
3. Pozor na plný žaludek
Třetím krokem je spíš takové doporučení. Nedoporučuji meditovat s plným žaludkem. Nedokážeš se tolik uvolnit a soustředit ani to nemusí být příjemné. Rozhodně nejlepší způsob, jak meditovat, je najít si vhodnou dobu, kdy nemáš hlad ani nejsi napráskaný jídlem, nebo přepitý vodou.
4. Výběr vhodné a ideální pozice
Čtvrtý krokem je najít si vhodnou polohu pro meditaci. Rozhodně to nemusí být nutně lotosová pozice, ale mohu ji doporučit. Můžeš si zvolit jakoukoliv polohu, která ti vyhovuje a hlavně funguje podle záměru meditace. Můžeš sedět na zemi, posteli, židli, nebo dokonce ležet. Pokud ležíš, tak pozor budeš mít tendenci usnout, což ti může zabránit v meditaci. Ale pokud je tvým cílem při večerní meditaci usnout, je poloha v leže ideální volbou. Pokud si zvolíš sedící polohu, doporučuji mít rovné záda. Pro lepší a snadnější dýchání do břicha (bránice) a tudíž i hlubší relaxaci, protože dýchání do bránice pomáhá zklidňovat nervový systém a navodit hlubší formu relaxace.
5. Zavři své oči
Pátý krok je nejtěžší. Zavři si oči a měj zavřené oči po celou dobu meditace.
6. Dýchání
Šestý krok je dýchání. Začni pomalu zhluboka dýchat. Ideálně nádech do břicha (bránice), ale není to podmínka. Soustřeď se, aby jsi opravdu pomalu a zhluboka dýchal. Klidně se můžeš soustředit na to, jak s nádechem bude tvé břicho stoupat a s výdechem zase klesat. Pokud ti to nejde, nebo nevíš, jak na to, doporučuji si dát jednu ruku na hrudník a druhou na břicho. Měla by se zvedat jen ruka, která je a břichu. Nezoufej, pokud ti to nejde, chce to jen trénink a praxi.
7. Vědomé pozorování svého dechu
Sedmý krok je opravdu nejtěžší na celé meditací, ale opět nefoukej, pokud ti to nepůjde hned. Chce jen čas, trénink a dostatek praxe. Mnoho lidí ho nezvládne a neví, jak meditovat a vzdává to. V první řádě než se k němu dostaneme ti chci říct, aby jsi to nevzdával, když ti to nepůjde hned. Chce to jen praxi a čas. Nesmíš být na sebe tak tvrdý. Většina z nás není naučená ovládat a kontrolovat svou mysl. Žijeme tak nějak v tom, že jsme neustále rozptylováni, nad něčím přemýšlíme a nedokážeme se dostat za své myšlenky do ticha a čistého bytí. Dej si čas a netlač na pilu, když ti to nepůjde, je to v pořádku ani mě to dost dlouho nešlo.
Samotný sedmi krok je o zaměřené pozornosti. Vědomě pozoruj svůj dech. Pozoruj, jak s nádechem tvé břicho stoupá a s výdechem zase klesá. Pozoruj svůj dech nic více a nic méně.
Když se tvoje mysl začne potulovat a zaměřovat se na myšlenky, pocty a další rušivé elementy, tak hned, jak si to uvědomíš, se velmi jemně a plynule vrat svou pozornost zpět ke svému dechu. Bude se to stávat často hlavně ze začátku, ale neboj se, je to v pořádku. Postupnou praxí se bude prodlužovat čas, kdy budeš mít svou mysl pod kontrolou. Kdykoliv se tvá mysl začne zaměřovat na nějakou myšlenku nebo pocit, tak se vědomě přesuň ke svému dechu. Pozoruj svůj dech a hlavně to nevzdávej, když ti hned nepůjde.
Ranní a večerní návyk a rituál
To je celý princip meditace a postup, jak meditovat. Doporučujeme si z meditace vytvořit každodenní návyk nebo lépe rituál. Ideálně ranní. Může být i večerní, pakliže máš problém se spaním a nemůžeš usnout, může ti tento večerní meditační návyk a rituál pomoci. Pokud chceš dosáhnout skutečných a trvalých výsledků a zlepšit svůj život, budeš muset meditovat pravidelně každý den.
Meditace – kompletní průvodce jak meditovat
1. Začni meditovat a to jen dvě minuty denně
To se může zdát směšně a snadné, meditovat jen dvě minuty. To je skvělé, že stačí jen dvě minuty. Začni jen dvě minuty denně po dobu jednoho týdne. Pokud ti to půjde dobře, můžeš tuto dobu zvýšit o další jednu až dvě minuty, ale to až po jednom týdnu. Pokud vše půjde dobře tak tím, že zvýšíš jen malý čas, budeš meditovat 10 minut denně a to za dva měsíce, což je opravdu úžasné. Ale začni prvně na dvou minutách.
2. Udělej to jako první věc každé ráno
Je snadné říct meditují každý den, ale pak na to jednou zapomeneš a už se to s tebou veze. Namísto toho si připomeň každé ráno, když vstaneš, můžeš mít upomínku nebo budík, který tě upozorní na to, že máš meditovat. Vytvoř si z meditace každodenní ranní rituál. Tento rituál ti pomůže hned na začátku dne cítit se skvěle, budeš plný energie, vyčistíš si hlavu a navýšíš své vibrace hned ráno, pak už si je jen stačí udržet po celý den. Pokud máš problém se spánkem a usínáním, můžeš si z meditace vytvořit i večerní návyk nebo rituál, který ti pomůže zlepšit kvalitu tvého spánku a také rychleji usnout.
3. Nenech se chytit do pasti – jak meditovat
Většina lidí se obává, kde sedět, jak sedět, jestli použít polštář, jak správně meditovat a podobně. To je všechno hezké, ale není to tak důležité, prostě začni s meditací. Začni právě tím, že si sedneš na židli, nebo na gauč, či postel. Pokud se cítíš pohodlně na zemi, sedni si na zem. Zpočátku je to jen na dvě minuty, tak si jen tak sedni, nebo pokud chceš klidně i lehni. Později se můžeš starat o optimalizaci své pozice, aby se ti pohodlně meditovalo až dosáhneš delšího času. Na začátku na tom nezáleží, přece jen jde o dvě minuty, tak si sedni někde, kde je klid a pohodlí.
4. Zaměř se na své pocity – jak se cítíš
Když se poprvé setkáš s meditací, jednoduše se zaměř na své pocity, jak se cítíš? Jak se cítí tvé tělo? Jaká je kvalita tvé mysli? Zaneprázdněná? Unavená? Nervózní? Podívej se na to, s čím do této meditační praxe přicházíš, všechno je zcela v pořádku. Klidně chvíli sleduj své pocity a myšlenky.
5. Soustřeď pozornost na svůj dech
Teď, když jsi se pohodlně usadil, zavři své oči a zaměř svou pozornost na dech. Sleduj svůj dech, jak se pomalu a zhluboka nadechuješ a vydechuješ. Dýchej ideálně do břicha (bránice). Klidně můžeš sledovat, jak se při nádechu zvedá tvé břicho a při výdechu klesá. Pokus se počítat v rytmu svého dechu. Počítej do deseti, pak začni klidně znovu od jedné.
6. Tvá mysl bude rozlítaná
Tvoje mysl se bude potulovat, bloudit a utíkat. To je naprosto přirozené, ale to není žádný problém. Když si všimneš, že tvá mysl utíká a potuluje se, tak se jednoduše a jemně vrať ke svému dechu. Zaměř svou pozornost znovu na svůj dech. Klidně můžeš zaměřit svou pozornost na své tělo, jak se tvé břicho zvedá s nádechem a klesá s výdechem. Zopakuj znovu počítání a začni znovu. Možná se cítíš trochu frustrovaný, ale je to naprosto v pořádku, že se nemůžeš soustředit, všichni to děláme. Potřebuješ jen praxi nic více. Chvilku to potrvá, ale výsledky stojí za to.
7. Rozvíjení soucitu
Když si všimneš myšlenek a pocitů, které vzniknou, nebo se objeví během meditace, podívej se na ně s přátelským přístupem a soucitem. Musíš se na ně dívat jako na přátelé, ne vetřelce nebo nepřátelé. Jsou součástí tebe i když ne všechny, ale to vůbec nevadí. Buď přátelsky ke své vlastní mysli a ne krutý. Nezapomeň boj vytváří jen další odpor. Nikdy nebojuj se svou vlastní myslí, protože nikdy tuto válku nemůžeš vyhrát.
8. Neboj se chyb při meditaci
Možná se bojíš, že to děláš špatně, nebo máš obavy, jak správně meditovat. To je v naprostém pořádku. Neděláš to špatně. Neexistuje žádný dokonalý způsob, jak meditovat. To je jen iluze. Prostě jen buď tady a teď v přítomnosti, musíš být šťastný, že to děláš a užívat si to. Najdi si svůj přirozený způsob, který ti bude fungovat nejlépe.
9. Nesnaž se mít prázdnou mysl a zastavit své myšlenky
Spousta lidí si myslí, že meditace je o tom, mít prázdnou mysl, že je to o vymazání všech myšlenek z naší mysli, nebo zastavení všech myšlenek, ale to není pravda. Někdy se to může stát, ale není to cílem meditace. Pokud máš myšlenky, je to normální. Všichni je máme. Náš mozek je myšlenkovou továrnou a nemůžeme ho jen tak zastavit. Namísto toho se snaž soustředit svou pozornost na dech, když se bude tvoje mysl potulovat a bloudit. Časem můžeš zkusit sledovat své myšlenky. Jen je pozorovat bez toho, aby jsi je nějak hodnotil, soudil, ztotožňoval se s nimi a nebo k ním měl emoce. Budeš jen pozorovatel své vlastní mysli.
10. Zůstaň chvíli se svými pocity a myšlenkami
Když se objeví myšlenky nebo pocity, zkus s nimi chvíli zůstat. Jen je klidně pozoruj bez toho, aniž by jsi je soudil, hodnotil a ztotožňoval se s nimi. Zůstaň v roli vědomého pozorovatele. Ano, vím, že jsem řekl, aby jsi se vrátil ke svému dechu, ale když už cvičíš meditaci týden, nebo více, můžeš také zkusit zůstat a pozorovat své myšlenky a pocity. Možná se chceš vyhnout pocitům, jako je frustrace, hněv, úzkost… ale díky ním můžeš získat úžasné a užitečné informace o sobě, své cestě, svých pocitech a myšlenkách a tvá meditační praxí se dostane na novou úroveň. Zůstat chvíli se svými pocity a myšlenkami znamená lépe poznat sám sebe.
11. Poznej sám sebe na hlubší úrovni
Meditační praxe není jen o zaměření tvé pozornosti, ale také o tom, jak funguje tvoje mysl. Co se v ní děje? Možná je to temné, těžké, nebo bolestivé, ale pozorováním své mysli, sledováním negativních pocitů a myšlenek můžeš začít rozumět sám sobě a pochopit sám sebe, svou mysl a své pocity, říká se tomu sebepoznání.
12. Spoj se sám se sebou a staň se svým přítelem
Pokud jsi v procesu sebepoznávání, tak to udělej s přátelským přístupem místo kritiky k sobě. Meditace pomáhá utišit vnitřního kritika do té míry, že s ním můžeme krásně pracovat. To znamená, že k sobě přistupuj přátelský s láskou a porozuměním. Poznej svého přítele uvnitř sebe (sám sebe). Je to nádherná jízda sebepoznání. Usměj se, raduj se a dej si tolik lásky, kolik jí jen potřebuješ. Koneckonců jsi jediná osoba, která si může dát lásku, nikdo jiný ti ji dát nemůže. Sebeláska je důležitá pro štěstí a spokojenost ve tvém životě.
13. Pozorováni svého těla
Další věc, kterou můžeš udělat, jakmile se staneš trochu lepší v pozorování svého dechu, je zaměřit svou pozornost na jednu část těla a postupně pokračovat k dalším. Začni u chodidel, jak se cítíš? Pomalu se přesouvej na prsty u nohou, na horní části chodidel, na kotníky a tak dále až na vrchol hlavy. Někdo bude chtít začít od hlavy, to je taký v pořádku, ale raději doporučuji začít od nohou k hlavě.
14. Zaměř se na světlo a energii v sobě
Dalším místem, na které by jsi se měl zaměřit po tom, co budeš cvičit s dechem alespoň týden, je světlo všude kolem tebe. Rozhlédni se kolem sebe a všimni si světla v místnosti, ve které se nacházíš. Další den se zaměř na pozorování zvuků. Další den si zkus všimnout energie v místnosti a všude kolem sebe i ve svém těle včetně světla a zvuků. Nakonec se staneš vnímavějším k sobě, svému tělu, svým myšlenkám, svým pocitům. Budeš více napojen na sebe, své srdcem intuici, dostaneš pod kontrolu své reakce, myšlenky, emoce, budeš vědět, co ti ubližuje a škodí a naopak, co ti dělá dobře a prospívá. Naučíš se naslouchat svému tělu a jeho potřebám a to je úžasné.
15. Meditace jako životní styl
Neříkej jen ano zkusím to pár dní. Musí se to stát tvým životním stylem, nestačí meditovat pár dní a pak přestat. Pokud chceš dosáhnout trvalých změn a naučit se pracovat se svými pocity a myšlenkami, musíš meditovat denně nejlépe napořád. Nejméně však alespoň 30 dní, ale raději co nejdéle (celý život).
16. Meditovat můžeš doslova kdekoliv a kdykoliv
Pokud cestuješ, nebo ti něco přijde ráno do cesty, zaspíš a podobně, můžeš meditovat ve své kanceláři, práci, v parku, autobuse, nebo kdekoliv jinde, kde budeš mít klid. Dokonce během dojíždění, nebo když někam jdeš. Meditace při sezení je nejlepším způsobem, jak začít, ale ve skutečnosti procvičuj tento druh všímavosti (přítomného okamžiku) v celém svém životě.
Vše, co děláš, dělej v plné přítomnosti, zapoj všechny své smysly. Pokud budeš meditovat každý den po dost dlouhou dobu, dokážeš meditovat při procházce parkem, přírodou, při nějaké příjemné činnosti nebo při sexu. Sex je také velice příjemná a hlavně léčivá meditace.
17. Zkus naše řízené meditace
Pokud ti to pomůže, můžeš zkusit naše řízené meditace s průvodcem, kterým je Lenka. Pro začátečníky je lepší používat řízené meditace a dokonce to velice doporučujeme. Neustále budeme vytvářet nové a nové meditace a to na všechny různé oblasti života a problémy.
18. Meditace s přáteli
I když já osobně mám rád meditací, kde jsem sám se sebou, můžeš zkusit společně meditovat se svým přítelem, přítelkyní, dětmi nebo kamarády. Nebo se můžeš domluvit a zavázat se dohodou s přítelem (partnerem), aby jste se každé ráno, nebo každý den kontaktovali a vzájemně se motivovali a podpořili. To ti pomůže vydržet déle v meditačním procesu a když to budeš chtít vzdát, tak tvůj přítel tě podrží, aby jsi to nevzdal a pokračoval dále.
19. Najdi si komunitu
Ještě lepší je najít si komunitu lidí, kteří meditují, nebo mají s meditací zkušenosti a připojit se k nim. Nebo najít online skupinu, komunitu a přidat se s k nim, můžeš klást otázky, získat podporu, získat motivaci a inspiraci od ostatních. To je naprosto úžasné.
20. Buď vděčný a raduj se po každé meditaci
Až skončíš se svými dvěma minutami, tak se usměj a raduj. Buď vděčný, že jsi měl čas sám pro sebe, že jsi zůstal věrný svému novému návyku (rituálu), že jsi se více přiblížil sám sobě a máš možnost poznat sám sebe, své autentické já, že jsi si udělal čas, aby jsi byl sám se sebou. To jsou úžasné dvě minuty tvého života. Pokračuj dále a užívej si výhody, které meditace přináší pro tvůj život.
Jiří Čapovec
Celostní terapeut a kouč
Děkuji za tento článek. Teprve začínám s meditacemi ale musím říct že vás návod mi pomáhá. A také děkuji za skvělou a naprosto vynikající meditaci za email zdarma. Každé ráno mi pomáhá zlepšit náladu i celý den. A opravdu funguje na zvýšení energie to mohu jen a jen potvrdit. Díky moc Daniel.
Ahoj Dane, děkujeme za zpětnou vazbu a jsme rádi, že ti naše řízená meditace z emailu pomáhá zlepšit náladu i celý den. Díky za sdílení své zkušenosti a přejeme mnoho úspěchu z meditaci s pozdravem Jirka a Lenka 🙂
Zdravim Vas. Smim se zeptat na frekvence doprovodne hudby ve vasich rizenych meditacich?
S pozdravem Petr
Ahoj Petře, je to individuální, ale převážně 432 Hz a pak solfeggio frekvence používáme. Přejeme hezký den s pozdravem Jirka a Lenka 🙂
Moc mi vaše návody pomáhají s meditací. Chci vám moc poděkovat s pozdravem Tomáš.
Ahoj Tome, to nás těší a děkujeme moc za tvou zpětnou vazbu. Ať se daří, přejeme hodně štěstí a úspěchu i nadále.
Funguje to a moc mi to pomáhá.
Ahoj Veroniko, moc děkujeme za tvou zpětnou vazbu a jsme moc rádi, že ti naše návody fungují a pomáhají na tvé cestě. Přejeme hodně úspěchů a radosti při dalším objevování sebe sama. Jsme tu pro tebe, kdykoli budeš potřebovat podporu nebo inspiraci. Měj se krásně a těšíme se na další tvé pokroky! S pozdravem, Jirka a Lenka 😊